Hojení tetování
V našem studiu používáme 2 způsoby péče o čerstvé tetování.
1. Péče o čerstvé tetování zakryté membránou
Funkce membrány
-
pouští vzduch dovnitř – přispívá tak k tomu aby tetování nemokvalo a tak se neměnila struktura pokožky, což by mělo špatný vliv na rychlé a bezproblémové zahojení. Taky přísun vzduchu je důležitý pro dýchání pokožky a prospěšných mikrobů které na pokožce žijí.
-
zadržuje tekutiny aby nevytékaly ven. Má to čistě praktickou funkcí kdy Vám zůstává čisté oblečení, povlečení a vše s čím může přijít do kontaktů čerstvé tetování. Nemalou výhodou je taky snížení rizika biologické kontaminace z Vaši strany což může být nepříjemné pro okolí.
-
chrání tetování před biologickou kontaminací z okolí a taky mechanickým ušpiněním a poškozením. Toto je nejdůležitější funkce hojící membrány. Ochrana před ušpiněním a kontaminací dává možnost Vaší imunitě věnovat se jen hojení samotného tetování.
Postup péče
-
Ihned po tetování tatér přelepí tetování speciální membránou.
-
Membránu neodlepujte po dobu 3-4 dnů, pak odlepte, umyjte a každých 3-6 hod mažte tenkou vrstvou zvlhčujícího krému na pokožku po dobu 3 týdnů. Před odlepením nezahřívejte membránu teplou vodou, jinak na pokožce zůstane lepidlo.
-
Pokud membrána propouští z nějaké strany obsažené tekutiny zalepte to místo obyčejnou náplasti. Pokud se odlepila celá nebo opravdu hodně odstraňte ji a dodržujte klasický postup péče s plenou a potravinovou fólii který najdete v dále v tomto článku.
Dále uvádíme několik fotografii jak bude vypadat tetování zalepené membránou již po několika hodinách a následujících 3-4 dny. Toto je zcela normální a tak to má být. Neodstraňujte membránu.
Stavy kterými prochází hojení
-
První minuty/hodiny po nalepení membrány vypadá tetování praktický stejně jako bez ní. Je čisté a dobře čitelné.
-
Po několika minutách/hodinách se začne objevovat mezi tetováním a membránou krev a lymfa. Tetování je čitelné avšak působí trochu špinavě. Toto je zcela normální, není třeba s tím nic provádět.
-
Následující den se pod membránou už objevuje i barva která může hodně měnit vzhled tetování a může se zdát, že se tetování “rozpíjí”. Věřte že to tak není. Tetování se může rozpíjet z několika důvodu ale žádný z nich se neprojevuje druhý nebo třetí den po tetování.
-
Ohýbáním nebo natahováním pokožky se na membráně můžou (ale nemusí) vytvořit vroubky přes které vyteče biologická tekutina. V takovém případě ušpinění jen vytřete vlhkým ubrouskem a nic dalšího nedělejte.
-
Po 5-ti dnech membránu odlepte (může to být trochu nepříjemné) a tetování umyjte s mýdlem. Ještě nějakou dobu bude tetování lesklé a suché. V žádném případě neškrábejte, umývejte 2-3 krát denně a mažte tenkou vrstvou zvlhčujícího krému každých 2-4 hodiny.
2. Péče o čerstvé tetování zakryté absorpční plenkou
Funkce absorpční plenky:
-
Dokáže absorbovat a udržet velké množství tekutin
-
Pokožka pod plenkou se nepotí, nemokvá
-
Je příjemná na dotek
-
Fixuje se jednodušeji než potravinová fólie
Potravinová fólie se používá většinou až po druhém třetím dni po tetování za účelem ochrany před nečistotami.
Postup péče
-
Bandáž kterou dostanete ihned po tetování ponechte po dobu 2-4 hod.
-
Odstraňte bandáž (pokud se špatně odlepuje namočte ji teplou vodou) a umyjte si tetování teplou vodou s NEantibakteriálním mýdlem (např. dětským mýdlem). Umývejte tetování bez použití houby a jiných abraziv ale důkladně. Mytím je třeba odstranit zaschlou lymfu a krev aby pokožka zůstala úplně hladká na dotek. Po umytí opatrně osušte tetování papírovým ručníkem.
-
Natřete si tetování tenkou vrstvou krému pro péči o tetování.
-
Překryjte tetování kusem čisté plenky který jste od nás dostal/a.
-
Večer před spánkem opakujte body 2., 3. a 4 (odlepit, umyt, osušit, namazat, zalepit).
-
Pokud ráno a i nadále po odstranění zůstávají na plence stopy od krve, lymfy nebo barvy opakujte body 2., 3. a 4. (odlepit, umyt, osušit, namazat, zalepit) ráno a večer.
-
Pokud na plence již nezůstávají stopy nebo jsou nepatrné opakujte jen body 2. a 3. (umyt, osušit, namazat) a zakrývejte tetování jen potravinovou folii a jen když jdete ven nebo do míst kde je prašně. Noste bavlněné oblečení a to takové, které se bude dotýkat Vašeho tetování co nejméně.
-
Opakujte body 2. a 3. (umyt, osušit, namazat) až po úplné zahojení. Potravinovou folii přestaňte používat když je zřejmé že tetování nic nevylučuje a svrchní vrstva pokožky dostatečně regenerovala.
Je zakázáno!
-
škrabat a loupat tetování (po dobu hojení)
-
opalovat se (po dobu hojení)
-
koupat se, povolená je jen sprcha (po dobu hojení)
-
navštěvovat bazény, akvaparky (po dobu hojení)
-
koupat se v moři (po dobu hojení)
-
kontaktovat se zvířaty (prvních 7 dnů)
-
konzumovat alkohol, obzvlášť pivo (první 3 dny)
-
sportovat (prvních 7 dnů)
-
přetěžovat a hodně natahovat pokožku na tetovaném místě (prvních 7 dnů)
-
holit místo s tetováním (po dobu hojení)
Faktory ovlivňující hojení
Jen dobře vytetovat nestačí. Stejně jako nekvalitní tetování se zahojí mnohém lépe se správnou péči tak i kvalitní tetování může být zničeno špatnou péči. Tetování je proces vpravování sice hypoalergenní ale stejně cizorodé látky do lidské pokožky. Pokožka člověka zas je orgán který splňuje podstatnou funkcí – ochranu organismu před vnějšími vlivy. To znamená že vpravujeme cizorodou látku přes nejsilnější barieru v těle. Je to jeden z důvodů proč je to tak bolestivé a proč je tak podstatné sledovat postupu péče celou dobu až po úplné zahojení.
Otoky
Například tetování na nohách jsou hodně náchylné k tomu aby otékaly. Přebytečná voda v mezibuněčném prostoru vyplavuje inkoust.
Alkohol
Alkohol způsobuje abnormální přerozdělení tekutiny v těle. Molekuly alkoholu z krevního řečiště pronikají přes buněčné membrány do měkkých tkání, přičemž každá molekula alkoholu s sebou táhne několik molekul vody. Takže voda se hromadí v tkáních, což vytváří otoky.
Zaschlá lymfa
Pokud tetování není umyté několikrát denně nebo je umyté špatně začne se na něm vytvářet kůre ze zaschle lymfy. Zaschly kousek lymfy se pak odloupne a potáhne s sebou hlubší vrstvy pokožky. A to je špatné ze dvou důvodů. Jednak v hlubších vrstvách pokožky může být inkoust a po odškrábaní zůstane na tetování prázdná díra. Pak taky odškrábnutí zaschle lymfy může vyvolat krvácení a celý proces hojení začíná znovu.
Mechanické poškození
K tomuto není co dodat, každým poškozením čerstvého tetování se prodlužuje jeho hojení.
Zbytečná fantazie
Nevěřili byste kolik mýtu je kolem postupu péče o tetování. Někdo si rozhodne že bude potírat tetování peroxidem vodíku, někdo zas horkou vodou a někdo se rozhodne nemýt celý měsíc. Takové experimenty sice můžete zkusit ale na vlastní nebezpečí a nezapomeňte se před pokusem pomodlit.
Péče zdarma
Prostředky k péči o tetování pro naše zákazníky poskytujeme zdarma. Na uvážení tatéra je to buď přelepení hojící membránou nebo sada pro klasickou péči s plenkou a krémem.