top of page

Hojení tetování

 

V našem studiu používáme 2 způsoby péče o čerstvé tetování.

1. Péče o čerstvé tetování zakryté membránou

Funkce membrány

 • pouští vzduch dovnitř – přispívá tak k tomu aby tetování nemokvalo a tak se neměnila struktura pokožky, což by mělo špatný vliv na rychlé a bezproblémové zahojení. Taky přísun vzduchu je důležitý pro dýchání pokožky a prospěšných mikrobů které na pokožce žijí.

 • zadržuje tekutiny aby nevytékaly ven. Má to čistě praktickou funkcí kdy Vám zůstává čisté oblečení, povlečení a vše s čím může přijít do kontaktů čerstvé tetování. Nemalou výhodou je taky snížení rizika biologické kontaminace z Vaši strany což může být nepříjemné pro okolí.

 • chrání tetování před biologickou kontaminací z okolí a taky mechanickým ušpiněním a poškozením. Toto je nejdůležitější funkce hojící membrány. Ochrana před ušpiněním a kontaminací dává možnost Vaší imunitě věnovat se jen hojení samotného tetování.

Postup péče

 1. Ihned po tetování tatér přelepí tetování speciální membránou.

 2. Membránu neodlepujte po dobu 3-4 dnů, pak odlepte, umyjte a každých 3-6 hod mažte tenkou vrstvou zvlhčujícího krému na pokožku po dobu 3 týdnů. Před odlepením nezahřívejte membránu teplou vodou, jinak na pokožce zůstane lepidlo.

 3. Pokud membrána propouští z nějaké strany obsažené tekutiny zalepte to místo obyčejnou náplasti. Pokud se odlepila celá nebo opravdu hodně odstraňte ji a dodržujte klasický postup péče s plenou a potravinovou fólii který najdete v dále v tomto článku.

Dále uvádíme několik fotografii jak bude vypadat tetování zalepené membránou již po několika hodinách a následujících 3-4 dny. Toto je zcela normální a tak to má být. Neodstraňujte membránu.

Stavy kterými prochází hojení

 1. První minuty/hodiny po nalepení membrány vypadá tetování praktický stejně jako bez ní. Je čisté a dobře čitelné.

 2. Po několika minutách/hodinách se začne objevovat mezi tetováním a membránou krev a lymfa. Tetování je čitelné avšak působí trochu špinavě. Toto je zcela normální, není třeba s tím nic provádět.

 3. Následující den se pod membránou už objevuje i barva která může hodně měnit vzhled tetování a může se zdát, že se tetování “rozpíjí”. Věřte že to tak není. Tetování se může rozpíjet z několika důvodu ale žádný z nich se neprojevuje druhý nebo třetí den po tetování.

 4. Ohýbáním nebo natahováním pokožky se na membráně můžou (ale nemusí) vytvořit vroubky přes které vyteče biologická tekutina. V takovém případě ušpinění jen vytřete vlhkým ubrouskem a nic dalšího nedělejte.

 5. Po 5-ti dnech membránu odlepte (může to být trochu nepříjemné) a tetování umyjte s mýdlem. Ještě nějakou dobu bude tetování lesklé a suché. V žádném případě neškrábejte, umývejte 2-3 krát denně a mažte tenkou vrstvou zvlhčujícího krému každých 2-4 hodiny.

2. Péče o čerstvé tetování zakryté absorpční plenkou

Funkce absorpční plenky:

 • Dokáže absorbovat a udržet velké množství tekutin

 • Pokožka pod plenkou se nepotí, nemokvá

 • Je příjemná na dotek

 • Fixuje se jednodušeji než potravinová fólie

Potravinová fólie se používá většinou až po druhém třetím dni po tetování za účelem ochrany před nečistotami.

Postup péče

 1. Bandáž kterou dostanete ihned po tetování ponechte po dobu 2-4 hod.

 2. Odstraňte bandáž (pokud se špatně odlepuje namočte ji teplou vodou) a umyjte si tetování teplou vodou s NEantibakteriálním mýdlem (např. dětským mýdlem). Umývejte tetování bez použití houby a jiných abraziv ale důkladně. Mytím je třeba odstranit zaschlou lymfu a krev aby pokožka zůstala úplně hladká na dotek. Po umytí opatrně osušte tetování papírovým ručníkem.

 3. Natřete si tetování tenkou vrstvou krému pro péči o tetování.

 4. Překryjte tetování kusem čisté plenky který jste od nás dostal/a.

 5. Večer před spánkem opakujte body 2., 3. a 4 (odlepit, umyt, osušit, namazat, zalepit).

 6. Pokud ráno a i nadále po odstranění zůstávají na plence stopy od krve, lymfy nebo barvy opakujte body 2., 3. a 4. (odlepit, umyt, osušit, namazat, zalepit) ráno a večer.

 7. Pokud na plence již nezůstávají stopy nebo jsou nepatrné opakujte jen body 2. a 3. (umyt, osušit, namazat) a zakrývejte tetování jen potravinovou folii a jen když jdete ven nebo do míst kde je prašně. Noste bavlněné oblečení a to takové, které se bude dotýkat Vašeho tetování co nejméně.

 8. Opakujte body 2. a 3. (umyt, osušit, namazat) až po úplné zahojení. Potravinovou folii přestaňte používat když je zřejmé že tetování nic nevylučuje  a svrchní vrstva pokožky dostatečně regenerovala.

Je zakázáno!

 

 • škrabat a loupat tetování (po dobu hojení)

 • opalovat se (po dobu hojení)

 • koupat se, povolená je jen sprcha (po dobu hojení)

 • navštěvovat bazény, akvaparky (po dobu hojení)

 • koupat se v moři (po dobu hojení)

 • kontaktovat se zvířaty (prvních 7 dnů)

 • konzumovat alkohol, obzvlášť pivo (první 3 dny)

 • sportovat (prvních 7 dnů)

 • přetěžovat a hodně natahovat pokožku na tetovaném místě (prvních 7 dnů)

 • holit místo s tetováním (po dobu hojení)

Faktory ovlivňující hojení

Jen dobře vytetovat nestačí. Stejně jako nekvalitní tetování se zahojí mnohém lépe se správnou péči tak i kvalitní tetování může být zničeno špatnou péči. Tetování je proces vpravování sice hypoalergenní ale stejně cizorodé látky do lidské pokožky. Pokožka člověka zas je orgán který splňuje podstatnou funkcí – ochranu organismu před vnějšími vlivy. To znamená že vpravujeme cizorodou látku přes nejsilnější barieru v těle. Je to jeden z důvodů proč je to tak bolestivé a proč je tak podstatné sledovat postupu péče celou dobu až po úplné zahojení.

 

Otoky

Například tetování na nohách jsou hodně náchylné k tomu aby otékaly. Přebytečná voda v mezibuněčném prostoru vyplavuje inkoust.

 

Alkohol

Alkohol způsobuje abnormální přerozdělení tekutiny v těle. Molekuly alkoholu z krevního řečiště pronikají přes buněčné membrány do měkkých tkání, přičemž každá molekula alkoholu s sebou táhne několik molekul vody. Takže voda se hromadí v tkáních, což vytváří otoky.

 

Zaschlá lymfa

Pokud tetování není umyté několikrát denně nebo je umyté špatně začne se na něm vytvářet kůre ze zaschle lymfy. Zaschly kousek lymfy se pak odloupne a potáhne s sebou hlubší vrstvy pokožky. A to je špatné ze dvou důvodů. Jednak v hlubších vrstvách pokožky může být inkoust a po odškrábaní zůstane na tetování prázdná díra. Pak taky odškrábnutí zaschle lymfy může vyvolat krvácení a celý proces hojení začíná znovu.

 

Mechanické poškození

K tomuto není co dodat, každým poškozením čerstvého tetování se prodlužuje jeho hojení.

 

Zbytečná fantazie

Nevěřili byste kolik mýtu je kolem postupu péče o tetování. Někdo si rozhodne že bude potírat tetování peroxidem vodíku, někdo zas horkou vodou a někdo se rozhodne nemýt celý měsíc. Takové experimenty sice můžete zkusit ale na vlastní nebezpečí a nezapomeňte se před pokusem pomodlit.

 

Péče zdarma

Prostředky k péči o tetování pro naše zákazníky poskytujeme zdarma. Na uvážení tatéra je to buď přelepení hojící membránou nebo sada pro klasickou péči s plenkou a krémem.

bottom of page