top of page
arana 10-2022 vertical.gif

Ilja Arana

Polynéské tetování: tetování Maori, tetování Markézkých ostrovů, tetování Samoa, tetování Tahiti a Hawaii, tetování Borneo, Tribalové tetování, ornamentální tetování.

Lokace a certifikace: Praha, Česká republika.

Jmenuji se Ilja a tetování se věnuji od roku 2015. Od roku 2019 se specializuji výhradně na kmenových stylech.

Polynéské tetování - Polymix

Pojďme si nejprve definovat, co je polynéské tetování nebo maorské tetování. Obě jména se běžně používají k popisu obrovského množství stylů tetování z jihovýchodní Asie. Téměř každý ostrov v této oblasti má svůj styl tetování a někdy se od sebe nápadně liší. To, co všechny tyto stylistiky spojuje, jsou společné významy symbolů - to je prioritní použití černé, priorita abstraktních a geometrických tvarů před obrázky skutečných předmětů a tvorů. Pokud je klientem zvolený design stylem konkrétního regionu nebo ostrova, rád to při tvorbě designu zmíním, ale obecně si myslím, že to není tak důležité, a pak vysvětlím proč.

Ergonomie a estetika na prvním místě

Kmenové polynéské tetování dnes je moderní, vyvíjející se styl. Prioritou je pro mě především ergonomické umístění tetování tak, aby bylo součástí člověka, kopírovalo tvar těla a svalů. Samozřejmě se držím zásadních symbolů a významů, ale mnohem důležitější je pro mě zprostředkovat estetiku a náladu tradičního stylu moderním, rozsáhlým a ergonomickým způsobem.

Význam symbolů

Většina stylistik ostrovů jihovýchodní Asie pochází ze starověké kultury Lapita, díky níž je mnoho symbolů podobných a má podobný význam. Neplatí to však pro všechny styly jihovýchodní Asie a samozřejmě jiných regionů planety. Znám základní významy symbolů polynéského tetování a některé významy tetování z jiných regionů. Je však třeba chápat, že dnešní „tradiční“ tetování je sekundární adaptace (adaptace adaptace). Proto byste tomu neměl přikládat větší význam než vkládání svých osobních významů do běžných symbolů. Tvar muže může znamenat vašeho otce nebo syna, tvar ženy - matku nebo dceru. Tvar ptáka může znamenat svobodu, cestu nebo ducha zesnulého předka. Nemá smysl se ponořovat hlouběji do významů tradičních symbolů, protože jsou spojeny s tradicemi a mýty národů, které je používali. Vytvořte si vlastní významy pro sebe, nesnažte se je hledat v tradicích jiných národů. Pokud budete chtít, rád vám pomohu sestavit Váš osobní příběh ze základních symbolů. A pokud Vás nenapadne, co byste si chtěl „napsat“ na své tělo – stačí se mi svěřit. Při vytváření tetování bez zvláštních přání používám nejpozitivnější a nejuniverzálnější symboly, soustředím se na uměleckou estetiku a ne na symboliku. Ke svému tetování můžete také přidat jakékoliv symboly, které v polynéském tetování neexistují, ale mají pro Vás osobní význam. Pokud chcete o tom vědět víc pak čtěte mé články v blogu:

Kvalita tetování

Profesionálně udělané polynéské tetování je jedním z nejkvalitnějších a trvanlivých stylů. Charakteristickým rysem tohoto stylu je, že časem tetování vypadá ještě lépe než bezprostředně po aplikaci. Moje zkušenost ukazují, že konečný vzhled mých tetování nastává zhruba rok po posledním sezení. Proto vždy vítám, když mě zákazník po nějaké době (nejlépe po roce a více) navštíví za účelem nafocení a případně i drobné korekce. I přes kvalitu polynéského tetování nezapomeňte použít opalovací krém s maximálním faktorem pro zachování sytosti barvy tetování.

Pokud právě rozhodujete o stylu svého budoucího tetování pak polynéské tetování je jednou z nejchytřejších variant. Kromě kvality a trvanlivosti  je tribalové tetování velmi vhodné k dodělání a rozšíření na další částí těla. Svěřte se mým zkušenostem, přijít na to, jak navázat nové tetování na staré po několika letech, zvláště pokud nemáte přístup k předchozímu tatérovi, může být docela komplikované.

Tetování je cesta

Než se rozhodnete pro polynéské tetování, musíte se psychologicky připravit. Tribalové tetování se zřídka aplikují za jedno sezení, hlavně proto že se obvykle jedná o objemná díla. V průměru rukáv zabere 5-7 sezení. Každé sezení se skládá z 1-2 hodiny kreslení a 2-3 hodin tetování. Optimální přestávka mezi sezeními je 1 měsíc nebo déle. To znamená, že rukáv zabere zhruba půl roku a 18-24 hodin dohromady. Proto tetování berte spíše jako návštěvu posilovny než koupi kusu oblečení. Uplyne půl roku a Vy se stanete majitelem kvalitního, draze vypadajícího a efektního tetování. Tak velké tetování, jako třeba rukáv, je jedním z nejvýraznějších prvků vašeho vzhledu, to co přitahuje pozornost a to kvůli čemu si Vás lidi všímají a pamatují – věnujte tomu dostatek času a výdrže.

Výběr designu

Všechna tetování, která vidíte na této stránce a na mém Instagramu, tvořím několika fixami a samozřejmě tetovacím strojkem. Obtiskování obrázků z papíru na tělo nepoužívám. Nekreslím skici předem, protože návrh vašeho budoucího tetování vytvářím přímo na vašem těle v několika fázích:

 

  1. Nejprve určíme umístění tetování, uvedeme, kde bude začínat a končit, a také to, jak budou umístěny základní tvary a směry.

  2. Dále nakreslím konkrétní detaily každého z prvků tetování. V této fázi můžete přidat konkrétní postavy, symboly, vzory.

  3. Nakonec obtáhnu vše, co budu tetovat speciální chirurgickou fixou. Poté už začneme se samotným procesem tetování.

 

K vytvoření návrhu potřebuji, abyste mi ukázal fotografie tetování které se vám líbí (stačí 1-3 fotky, můžou to být jak moje práce a návrhy tak práce jiných umělců) a také ke každé fotografii řekl pár slov. Nesnažte se být konkrétní nebo zcela přesný v definicích, pokud nechcete. Stačí mi k pochopení dojmu či emoci, kterou z popisovaného díla máte. Fotky stačí ukázat v telefonu, nemusíte je tisknout.

Příprava na sezení

  • Před sezením se dobře vyspěte.

  • Snídejte těsně před sezením.

  • Na sezení se prosím oblečte do tmavého oblečení (ideálně černého). Jednak inkoust může ušpinit oblečení a a pak taky se snažím, aby fotky mých prací byly v tomto směru co nejvíce totožné.

  • Vezměte si s sebou láhev vašeho oblíbeného slazeného nápoje a něco k svačině. Sendviče, ovoce, sladkosti - co máte rád.

  • Mnoho mých klientů před tetováním vypije jednu nebo dvě tablety ibuprofenu. Neovlivňuje to bolest z tetování, ale otupuje to bolest v těch místech, kde je již tetování dokončeno (pocit pálení) a snižuje otoky. Mějte na paměti, že první hodina - dvě sezení je kreslení, proto byste neměl vypít pilulku před sezením, ale vypít ji před samotným procesem tetování. Ibuprofen vždy mám ve studiu, rád se o něj s vámi podělím.

 

Péče po tetování

90% prací, které dělám, zalepují speciální membránou. Membránu sundáte třetí den po sezení. Během nošení membrány nedoporučuji aktivně sportovat a dělat cokoliv, co může přispět k aktivnímu pocení. S membránou se dá v pohodě sprchovat. Po odstranění membrány již nepotřebujete speciální hojivý krém, bude stačit tetování přetřít běžným krémem na ruce nebo tělo. Veškeré další podrobnosti ohledně péče o mnou zhotovená tetování Vám sdělím na sezení.

bottom of page