top of page

Péče o piercing a omezení během hojení:

 • Na péče o piercing je zapotřebí sterilní solný roztok který si můžete koupit u nás nebo v lékárně ve formě sterilní mořské vody na denní hygienu nosu pro kojence. Na ošetření piercingu nepoužívejte ani alkohol, ani peroxid vodíku, ani antiseptika (jen v případě nutnosti omezenou dobu, dle návodu, viz níže)

 • Ošetřujte piercing 2-3 krát denně čistými rukami pomoci vatové tyčinky, vatového tamponu nebo gazy.

 • Kolem čerstvého piercingu vzniknou tvrdší stroupky z lymfy a krevní plazmy, neškrabte, ALE vždy nejdřív zvlhčte a až se změkčí, jemně je odstraňte.

 • Během ošetření nehýbejte se šperkem, překáží to hojení. V žádném případě nevyndávejte šperk z důvodu čištění.

 • Nedotýkejte se šperku rukama pokud nejsou umyté/vydezinfikované. Zabráňte dotyku piercingu – dbejte na ruce, vlasy, spodní prádlo, oblečení. 

 • Pokud nemáte jistotu že piercing je dostatečně chráněn před mechanickým poškozením - přelepte piercing náplastí.

 • S nezahojeným piercingem je zakázáno navštěvovat bazén, saunu a jiná věřejná koupaliště včetně přírodních. Během doby hojení se doporučuje vyhybat namáhavým cvičením při kterých se můžete hodně spotit nebo nějak ublížit svému čerstvému propichu.. Pot spolu s vylučovanými látkami a špínou, co se do něj nalepí, může vést k infekcím a zánětu piercingu. Bezpečně cvičit s piercingem se dá, ale opatrně. Po cvičení piercing opláchněte čistou vodou a ošetřete solným roztokem.

 • Máte-li problém s piercingem – pálí, bolí nebo hnisá - hned kontaktujte studio  - akutní případy - zavolat, méně akutní - napsat a příložit fotku za dobrého světla, aby byl vidět problém. Při pořizování fotky s piercingem je třeba zacházet velmi opatrně, v žádném případě netlačit, nepřetáčet, pokud se jedná o místo na které moc dobře nevidíte poproste někoho Vám pomoc, nebo použijte zrcadlo.

Aplikujte solné kompresy (10% solný roztok= 100 g soli na 1l vody neboli 10g soli na 100 ml vody nebo balený hypertonický roztok (obvykle od 2,5% soli)  silný heřmánkový čaj teploty cca 36-37°, do kterého přidáme kapku oleje čajovníka (tea tree oil). Namočíme v roztoku gazu, přiložíme k místu propichu a držíme 3 min, pak osušit a opakovat po několika hodinách. V případě zánětu je také vhodné ošetření antiseptikem Octenisept (žádný Betadine, Peroxid, Dettol, Alpa aj): 2 krát denně během 3-5 dnů. Pokud nebude zlepšení po 2 dnech  hned kontaktujte studio a po poradě s piercerem případně zajděte k lékaři pro antibiotika. Pokud došlo k zatržení šperkem o něco, nebo bouchnutí o něco hned přijde otok, ten můžete zmírnit pomoci ledování, jenom krátkodobě po 1 min, a VŽDY zabalit led do čistého ručníku nebo ubrousku.

 SOS pomoc při infekcích/otocích:
 

 • Piercing je mechanické poškození kůže a proto velkou roli v procesu hojení hraje dobrá imunita. Pečujte o svou imunitu: dostatek spánku, klid, dobré jídlo, procházky na čerstvém vzduchu. Konzumace alkoholu, drog a kouření zhoršují imunita a následně i proces hojení.

 • Některé druhy piercingů vyžadují zkrácení šperku po cca 6-12 týdnech. Občas se jedná o několik zkračení. V našem studiu za službu zkrácení neplatíte, pokud máte piercing od nás. Platí se jen šperk.

 • Máte-li piercing v ústech, používejte vyplachování bez alkoholu,  vždy po jidle oplachujte během cca 15 vteřin a to jen v případě pokud patří do Vaši denní zubní hygieny. Pokud ne, stačí obyčejná čistá ne z kohoutku (filtrovaná, balená nebo převařená) voda. Dbejte na ústní hygienu, tá je důležitá pro urychlení hojení. Prvních 3-4 hodin po zákroku pijte jen vodu, studený  čaj a můžete si dát ledový neperlivý nápoj bez cukru a alkoholu, pak si vypláchněte ústa . Během prvních 3-5 dnů jazyk nateče, může bolet a nebudete moct jíst nic kromě měkkého jídla, které by nemělo být horké, hořké, kyselé, solené a barevné. Pokud se jedná o propich do rtu, jde o kombinovanou péči: zevnitř vyplachování, zvenku - čištění solným roztokem. Během hojení a hlavně prvních 14 dnů zdržte se orálního sexu a líbání, potom se orientujte dle pocitů, nejlíp nepospíchat aby nedošlo k traume

 • Po dobu hojení piercingu v ústní dutině nedoporučujeme  pít alkohol a kouřit, může to vyvolat krvácení Pokud jste kuřák nemusíte se vzdat kouření, ale zkusit ho trochu limitovat a po kouření vyplachovat ústa čistou vodou.

bottom of page