Polyneské a Maori tetování

Polynesian Tattoo, Maori tattoo.

Polynésie dnes

Polynéské tetování představuje souhrn různých stylů, například i velmi populární sám o sobě ornamentální styl. Po mnoho staletí se kresba na těle z rodinného symbolu změnila na kresbu pro dekorativní účely. Nicméně, i dnes by si měl zákazník tetovacího salónu vybírat vzor pro tetování obzvlášť pečlivě, protože může mít specifický význam.

Historie

Polynéské tetování pochází z tichomořských ostrovů. Stovky a tisíce let předávali polynéské kmeny umění tetování z generace na generaci. Díky tomu známe dnes tento styl v nezměněné podobě a představuje velké bohatství pro lidstvo, protože spousta národů ztratilo s časem podobné znalosti. Polynéské kmeny spojovali tetování s přechodovými rituály. První kresbu na těle dostával každý jako symbol loučení se s dětstvím a přivítáním dospělosti. Šaman nanášel tuto kresbu a používal přitom kousky skořápek, žraločí zuby nebo rybí kosti. Nemělo se však za to, že takové malby pak následovaly desítky dalších. Tetování pro kmeny tichomořských ostrovů plnila i společenskou funkci. Pouze vůdce a blízké vůdci lidi si mohli nechat udělat u šamana kresby na těle, zatímco pro ostatní byla služba „tatéra“ omezená. Vzor vypadající jako ornament aplikovali domorodce nejen pro krásu. V těchto vzorech se zachovávala informace o jejich společenském postavení, původu, druhu povolání, výjimečných talentech. Obvykle vzory na těle sloužili jako talisman.

Rozšíření ve světě

Zájem o polynéský styl tetování, jakožto i zájem o samotné tetování, nebyl v rozvinuté společnosti stabilní – podobal spíše vlně. Poslední „vlna“ přišla kolem šedesátých let a toto tetování je doposud aktuální. Vzory exotických národů, jako výkresy amerických indiánů, polynéských kmenů a obyvatelů Dálného východu se stáli populární a zůstali ve špičce módy. Od té doby moderní ornamentální tetování zaujímá značné místo mezi jinými druhy umění. Jakým způsobem se polynéské tetování dostalo do Evropy? Na tuto otázku neexistuje přesná odpověď. Polynéské tetování se prý začalo šířit v 19. století v souvislosti s výskytem tetovaných domorodců, které vystupovali na veletrzích velkých měst jako součást „představení“. Existuje také teorie, že jeden z ostrovních vůdců začal prodávat hlavy popravených soukmenovců bohatým lidem ze zahraničí. Tyto hlavy, které měly na kůži tetování, byly dovezeny do Evropy. Polynésie se vyznačuje složitými a působivými vzory. V jednom tetování můžeš vidět různé spirály, vlny, stuhy. Výkresům nechybí i čáry – tlusté a tenké, rovné a zlomené, zřetelné a hladké, zvlněné. I když na první pohled polynéské tetování je chaotické, pro tento styl jsou naopak velmi důležitá symetrie a celková harmonie prvků. Paradoxně se toho dá dosáhnout.

Druhy polynéského tetování

Podle tématu jsou polynéské ornamentální kresby docela rozmanité. Můžeš se setkat se zvířaty, včetně mořských zvířat, rostliny, nebeskými tělesy a samozřejmě s geometrickými vzory. Tyto vzory mají často specifický význam. Například, měsíc symbolizuje ženskost, zatímco žralok symbolizuje zdatnost a moc. Podle druhu tetování může být Polynésie rozdělena v závislosti na kmenů a národů, kteří je nanášeli. Samozřejmě, styl ve všech druzích polynéského tetování je shodný, ale existují určité rozdíly. Například, pro maorské tetování jsou typické kudrlinky, smyčky, kružnice a velké vzorky. Naopak pro Samoan a Tongu jsou charakteristické malé detaily. Lebky a květiny patří mezi oblíbená témata u obyvatelů Havaje. Domorodci z Velikonočního ostrova také projevili k těmto tématům zvýšený zájem.

Vzor maorského tetování

Tetování většiny kmenů Oceánie jsou tradičně docela rozsáhlá a pokrývají celé tělo člověka. Občas byly vzory aplikovány pouze na ramena, hrudník, břicho nebo tvář. Takové případy byly spíše výjimkou než pravidlem. Dříve měli tetování jak muži, tak i ženy: první – pro zastrašování nepřátel, druzí – z důvodu krásy. Charakteristickým rysem maorského tetování je pečlivé kreslení všech nejmenších detailů. Vzor se obvykle skládá z tenkých, zřetelných čar, z nichž se nakonec vyvíjí luxusní vzor. Technika aplikace maorského tetování je velmi složitá, a to je také proto, že ornament se provádí ve formě spirále: celkový vzor musí se vizuálně otáčet kolem neviditelné osy. To je důvod, proč máte důvěřovat podobná tetování pouze vysoce profesionálním tatérům.

V Black House Tattoo Polynesii a Maori tetuje většinou:

 

Taky můžete přečíst více o výběru tetování zde:

 

Galerie Polynéských a Maori tetování naších tatérů: