Péče o tetování

Péče o tetování

Způsoby péče o tetování

V našem studiu používáme 2 způsoby péče o čerstvé tetování. Suchý a mokrý.

Mokrý způsob je zalepení tetování membránou a suchý způsob hojení je překrytí tetování absorpční plenou a následně potravinovou fólii za stálého mytí a mazání krémem.

Jiné než následující způsoby používejte na vlastní nebezpečí a nezapomeňte se před tím pomodlit:-)

Hojící membrána

Hojící membrána na tetování je speliciální film který má několik funkcí:

 • pouští vzduch dovnitř – přispívá tak k tomu aby tetování nemokvalo a tak se neměnila struktura pokožky, což by mělo špatný vliv na rychlé a bezproblémové zahojení. Taky přísun vzduchu je důležitý pro dýchání pokožky a prospěšných mikrobů které na pokožce žijí.
 • zadržuje tekutiny aby nevytékaly ven. Má to čistě praktickou funkcí kdy Vám zůstává čisté oblečení, povlečení a vše s čím může přijít do kontaktů čerstvé tetování. Nemalou výhodou je taky snížení rizika biologické kontaminace z Vaši strany což může být nepříjemné pro okolí.
 • chrání tetování před biologickou kontaminací z okolí a taky mechanickým ušpiněním a poškozením. Toto je nejdůležitější funkce hojící membrány. Ochrana před ušpiněním a kontaminací dává možnost Vaší imunitě věnovat se jen hojení samotného tetování.

Postup péče o tetování zalepené hojící membránou

 1. Ihned po tetování tatér přelepí tetování speciální membránou.
 2. Membránu neodlepujte po dobu 5-ti dnů, pak odlepte, umyjte a každých 3-6 hod mažte tenkou vrstvou zvlhčujícího krému na pokožku po dobu 3 týdnů. Před odlepením nezahřívejte membránu teplou vodou, jinak na pokožce zůstane lepidlo.
 3. Pokud membrána propouští z nějaké strany obsažené tekutiny zalepte to místo obyčejnou náplasti. Pokud se odlepila celá nebo opravdu hodně odstraňte ji a dodržujte klasický postup péče s plenou a potravinovou fólii který najdete v dále v tomto článku.

Pozor! Dále uvádím několik fotografii jak bude vypadat tetování zalepené membránou již po několika hodinách a následujících 5 dnu. Toto je zcela normální a tak to má být. Neodstraňujte membránu.

Stavy kterými prochází tetování pod membránou

 1. První minuty/hodiny po nalepení membrány vypadá tetování praktický stejně jako bez ní. Je čisté a dobře čitelné.
 2. Po několika minutách/hodinách se začne objevovat mezi tetováním a membránou krev a lymfa. Tetování je čitelné avšak působí trochu špinavě. Toto je zcela normální, není třeba s tím nic provádět.
 3. Následující den se pod membránou už objevuje i barva která může hodně měnit vzhled tetování a může se zdát, že se tetování “rozpíjí”. Věřte že to tak není. Tetování se může rozpíjet z několika důvodu ale žádný z nich se neprojevuje druhý nebo třetí den po tetování.
 4. Ohýbáním nebo natahováním pokožky se na membráně můžou (ale nemusí) vytvořit vroubky přes které vyteče biologická tekutina. V takovém případě ušpinění jen vytřete vlhkým ubrouskem a nic dalšího nedělejte.
 5. Po 5-ti dnech membránu odlepte (může to být trochu nepříjemné) a tetování umyjte s mýdlem. Ještě nějakou dobu bude tetování lesklé a suché. V žádném případě neškrábejte, umývejte 2-3 krát denně a mažte tenkou vrstvou zvlhčujícího krému každých 2-4 hodiny.

Absorpční plena nebo potravinová folie

Absorpční plena je tvořena z jemné váty pokryté netkaným textilem z vnitřní strany a nepromokavým igelitovým filmem z vnější. Má několik výhod:

 • Dokáže absorbovat a udržet velké množství tekutin
 • Pokožka pod plenou se nepotí, nemokvá
 • Je příjemná na dotek
 • Fixuje se jednodušeji než potravinová fólie

Potravinová fólie se používá většinou až po druhém třetím dni po tetování za účelem ochrany před nečistotami.

Postup péče o tetování zakryté potravinovou fólii nebo absorpční plenou

 1. Bandáž kterou dostanete ihned po tetování ponechte po dobu 2-4 hod.
 2. Odstraňte bandáž (pokud se špatně odlepuje namočte ji teplou vodou) a umyjte si tetování teplou vodou s NEparfemovaným a NEantibakteriálním mýdlem dětským mýdlem*. Umývejte tetování bez použití houby a jiných abraziv ale důkladně. Mytím je třeba odstranit zaschlou lymfu a krev aby pokožka zůstala úplně hladká na dotek. Po umytí opatrně osušte tetování papírovým ručníkem.
 3. Natřete si tetování tenkou vrstvou krému pro péči o tetování.
 4. Překryjte tetování kusem čisté pleny který jste od nás dostal/a.
 5. Večer před spánkem opakujte body 2., 3. a 4 (odlepit, umyt, osušit, namazat, zalepit).
 6. Pokud ráno a i nadále po odstranění zůstávají na pleně stopy od krve, lymfy nebo barvy opakujte body 2., 3. a 4. (odlepit, umyt, osušit, namazat, zalepit) ráno a večer.
 7. Pokud na pleně již nezůstávají stopy nebo jsou nepatrné opakujte jen body 2. a 3. (umyt, osušit, namazat) a zakrývejte tetování jen potravinovou folii a jen když jdete ven nebo do míst kde je prašně. Noste bavlněné oblečení a to takové, které se bude dotýkat Vašeho tetování co nejméně.
 8. Opakujte body 2. a 3. (umyt, osušit, namazat) až po úplné zahojení. Potravinovou folii přestaňte používat když je zřejmé že tetování nic nevylučuje  a svrchní vrstva pokožky dostatečně regenerovala.
 9. Během doby hojení je přísně zakázáno:
  − Škrabat a loupat tetování
  − Opalovat se
  − Koupelna (povolená je jen sprcha), navštěvovat bazény, akvaparky, saunu, koupat se v moři.
  − Kontaktovat se zvířaty (prvních 7 dnů)
  − Konzumovat alkohol, obzvlášť pivo (prvních 3 dnů)
  − Sportovat, obzvlášť s přetížením a natahováním pokožky na tetovaném místě (prvních 7 dnů)

Pozor!

Úplné zahojení tetování trvá 21 až 60 dnů. Doba hojení je ovlivněna velkým množstvím faktorů, proto nesrovnávejte hojení svého tetování s jinými osobami ani s hojením jiných svých tetování. Nekonzultujte proces hojení a nepřijímejte rady ohledně postupu péče z jiných zdrojů. Pamatujte, že bezproblémové a rychlé zahojení je 50% kvality tetování. A nejlepší hojení je správná péče a zdravý způsob života.

Péče zdarma

Jako jediné* v ČR tetovací studio poskytujeme prostředky pro péči o tetování pro naše zákazníky zdarma. Na uvážení tatéra je to buď přelepení hojící membránou nebo sada pro klasickou péči. Pokud ale chcete některé věci zakoupit navíc:

 1. Krém pro péči o čerstvé tetování
 2. Absorpční plena
 3. Potravinová fólie
 4. Papírová páska
 5. Dětské mýdlo
 6. Služba opakovaného přelepení membrány

*tyto informace nebyly nějak závažně ověřeny, pokud znáte prokazatelně o nějakém dalším dejte mi prosím vědět.

Související články:

Co ovlivňuje hojení tetování?

Proč se tetování rozpíjí?

Materiály které používáme

Autor: Ilya Shturm. Pokud máte nějaké komentáře nebo dotazy kontaktujte mě tady ilya.shturm@gmail.com

Sledujte nás:
2018-04-15T19:34:02+00:00