Co ovlivňuje hojení tetování?

Co ovlivňuje hojení tetování?

Dobrý tatér nestačí

Jen dobře vytetovat nestačí. Stejně jako nekvalitní tetování se zahojí mnohém lépe se správnou péči tak i kvalitní tetování může být zničeno špatnou péči.

Proč je hojení tak důležité?

Tetování je proces vpravování sice hypoalergenní ale stejně cizorodé látky do lidské pokožky. Pokožka člověka zas je orgán který splňuje podstatnou funkcí – ochranu organismu před vnějšími vlivy. To znamená že vpravujeme cizorodou látku přes nejsilnější barieru v těle. Je to jeden z důvodů proč je to tak bolestivé a proč je tak podstatné sledovat postupu péče celou dobu až po úplné zahojení.

Faktory které můžou ovlivnit kvalitu hojení.

Otoky

Například tetování na nohách jsou hodně náchylné k tomu aby otékaly. Přebytečná voda v mezibuněčném prostoru vyplavuje inkoust.

Alkohol

Alkohol způsobuje abnormální přerozdělení tekutiny v těle. Molekuly alkoholu z krevního řečiště pronikají přes buněčné membrány do měkkých tkání, přičemž každá molekula alkoholu s sebou táhne několik molekul vody. Takže voda se hromadí v tkáních, což vytváří otoky.

Zaschlá lymfa

Pokud tetování není umyté několikrát denně nebo je umyté špatně začne se na něm vytvářet kůre ze zaschle lymfy. Zaschly kousek lymfy se pak odloupne a potáhne s sebou hlubší vrstvy pokožky. A to je špatné ze dvou důvodů. Jednak v hlubších vrstvách pokožky může být inkoust a po odškrábaní zůstane na tetování prázdná díra. Pak taky odškrábnutí zaschle lymfy může vyvolat krvácení a celý proces hojení začíná znovu.

Mechanické poškození

K tomuto není co dodat, každým poškozením čerstvého tetování se prodlužuje jeho hojení.

Zbytečná fantazie

Nevěřili byste kolik mýtu je kolem postupu péče o tetování. Někdo si rozhodne že bude potírat tetování peroxidem vodíku, někdo zas horkou vodou a někdo se rozhodne nemýt celý měsíc. Takové experimenty sice můžete zkusit ale na vlastní nebezpečí a nezapomeňte se před pokusem pomodlit. Jinak správný postup péče udělaného v našém studiu najdete v mém článku “Péče o tetování” a taky doporučují přečíst článek “Proč se tetování rozpíji?”

Autor: Ilya Shturm. Pokud máte nějaké komentáře nebo dotazy kontaktujte mě tady ilya.shturm@gmail.com

Sledujte nás:
2018-04-15T18:42:51+00:00