top of page

Barva tetování

Barva pokožky

Další podstatnou věcí je barva pokožky. Ano, pokožka není papír. Barva pigmentu naší pokožky (melanin) je hnědo-žlutá. Čím více se opalujeme, tím více melaninu máme v pokožce a tím více se původní barva tetování zkresluje do žluto-hnědé. Až opálení zmizí, vrátí se odstín k původnímu.

  • Tmavá pokožka – černá zůstane černá, barvy (obzvlášť světlé) nebudou moc vidět. Celkově se dá říct, že pro tmavou pokožku jsou vhodná jednoduchá černá tetování jako nápisy, tribal, ornamenty, polynésie.

  • Zrzavá pokožka – černá bude do modrého odstínu, modré odstíny budou zkreslené do zelené, červené odstíny budou, jak mají být. Na tento typ pokožky doporučujeme barevná tetování bez velkých černých ploch.

  • Bílá pokožka – černá se stane tmavě šedou, barvy budou syté a přesné. Pro tento typ pokožky jsou vhodná jakákoliv tetování.

  • Ostatní – většina lidí není „čistým” typem, ale smíšeným. Změny barvy pigmentu nejsou pak tak výrazné jako u čistých typů.

Překrytí barev inkoustu

U tetování to funguje následujícím způsobem: černá vždy překryje jakoukoliv jinou barvu. Nezáleží, zda budeme dělat černou přes jakoukoliv jinou barvu – po zahojení bude černá. Toto je hlavní důvod, proč je překrytí tetování vždy složitější než tetování na čerstvé pokožce. Obrázek musí být vybrán tak, aby černá u překrývky trefila na černou původního tetování.

teorie-prekryti-tetovani-1-200x200.png

Účely a použití barev

Pokud tetování má obrysy, z 90 % jsou černé barvy. Jednak vypadají dobře a dělají dobrý kontrast jak s barvou, tak s pokožkou. Druhým důvodem je to, že obrysy černé barvy, na rozdíl od jiných, po zahojení vypadají rovnoměrně, bez světlých a tmavých míst. Stínuje se buď černou ředěnou s vodou, nebo mixováním černé a bílé. Barví se buď rovnoměrně přes černé stíny, nebo mixováním barev s bílou a černou pro dosažení potřebného odstínu.

Základní černá

Nejčastěji se u tetování setkáte s černou barvou. Je tomu tak, jelikož černá dává nejlepší kontrast s barvou pokožky, jednoduše se s ní stínuje a dobře se hojí. Je taky pravdou, že černé tetování je méně nápadné a v mnoha případech vypadá „slušněji”. Pokud se jednou rozhodnete tetování odstranit, bude černá zase lepší. Mnohem líp se totiž odstraňuje laserem. Z nedostatků černé se asi dá vyjmenovat jen to, že po zahojení zešediví a může mít i modrý odstín v závislosti na odstínu pokožky. Tento problém ale u dnešních profesionálních inkoustů skoro zmizel.

Doplňující červená

Druhou barvou dle popularity je červená. Tato barva dobře vypadá na těle kvůli zkreslení pokožky všech barev od žluté až po hnědou. Po zahojení mění odstín nejméně ze všech. Dneska se můžete setkat se zajímavými nápady jako tetování tvořené jen červenou barvou, ale z hlediska kvality a trvanlivosti takové módní výstřelky spíše nedoporučujeme. Pozor, červené odstíny vyvolávají alergické reakce častěji než ostatní.

Modrá s překvapením

I když modrá barva na těle vypadá naprosto úžasně, má tato barva dva nedostatky: po opálení zezelená (viz. teorie barev) a stejně jako zelená se špatně odstraňuje laserem.

Bílá a světlé odstíny

Ačkoli mnohé lidi láká představa bílého tetováni, dnešní realita zařazuje tyto představy spíše do řady snů. Čerstvé bílé tetování vypadá naprosto úžasně. Ale ihned po zahojení zůstává na pokožce spíše nějaká podoba jizev, která navíc časem žloutne. Vše, co dnes vidíme na internetu, jsou čerstvé práce nebo jeden z tisíce jedinců, co má v pokožce opravdu málo pigmentu. Podobně to je s pokusy vybarvovat větší plochy bílou barvou. A většími plochami míníme vše, co je větší 5×5 mm. Při pokusu vybarvení ploch bílá hrudkuje a žloutne. Ptáte se, tak k čemu ta bílá je? Bílou používáme k zvýraznění odrazů světla a menších detailů, jako jsou třeba zuby a oči u portrétu.

bottom of page